DOĞAPARK Diş'te Çocuklar için Diş Tedavileri - Dogaparkdis.com | Başakşehir Diş Doktoru - Başakşehir Diş Beyazlatma Tedavisi
 

DOĞAPARK Diş’te Çocuklar için Diş Tedavileri

DOĞAPARK Diş’te Çocuklar için Diş Tedavileri

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği, diş hekimliğinin bir branşıdır. Yeni doğanı dönemi ve adolesan dönemdeki bireylerin diş sağlığına bakmaktadırlar. Diş çürüğü tedavisi, dişlerde meydana gelen kırılmalar, diş çekimi, diş yüzeyi temizliği, ağız- diş sağlığı eğitimi, florin uygulamarı, yer tutucu uygulamalar, diş yüzeyine çürük koruyucu konulması gibi temel işlemler yeni doğan ve adolesan hastalarına yapılmaktadır. Özellikle 0.13 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerini korumaları çok önemlidir. Bu yaşlardaki çocukları, aileleri düzenli olarak diş hekimine götürmelidir.

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisiyle bebeğin ilk dişi çıktıktan sonra mutlaka çocuk diş hekimliği bölümüne götürülmeli ve kontrol ettirilmelidir. Çocuk diş doktorlarının ilk önceliği çocuğu diş çürüklerinden korumaktır. Bu noktada ailelerin bilinci oldukça önemlidir. Doktorlar çocuk ya da bebeklerin dişlerinin nasıl korunacağına dair mutlaka eğitim vermektedir. İlk muayene öncesi çocuğa kesinlikle ‘korkma, acımayacak’ denilmemelidir. Bu laf çocukta diş hekimlerini korkulacak kategoriye koymaktadır. Diş hekimi de oldukça bilinçli olmalı ve çocuğu korkutmadan muayene etmelidir.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı)

Fissürün diğer anlamı azı dişleridir. Fissür örtücü azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinin girintilerinin kapatılmasını sağlar. Bu yüzeyler azı dişlerinin çürüğe en yatkın olduğu bölgelerdir. Çocuk yaşlarda süt ve daimi azı dişlerinin çiğneme yüzeylerindeki çukurlarda diş çürükleri oluşmakta ve ilerlemektedir. Bu bölgelerde çürük olma ihtimali çok fazla olduğu için çürüğü önlemek amacıyla fissür örtücü adı verilen akıcı dolgu maddesi ile derin çukurlar kapatılmaktadır. Bu yöntem çocuk diş hekimliği tarafından yapılabilmektedir.

Flour Uygulaması

Flour uygulamasının amacı diş yapısında bir koruma kalkanı oluşturup diş çürüklerine karşı direnç arttırmaktır. 3 yaşında itibaren Flour uygulaması yapılabilmektedir. Uygulama sonrası hasta 30 ile 60 dakika kadar herhangi bir şey yiyip içmemelidir.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image