3D Çene ve Diş Tomografisi

3D Çene ve Diş Tomografisi

3D çene ve diş tomografisi ile dişlerin içyapısı ve çevresini çoklu projeksiyonda gösterilir ve inceleme olanağını bizlere sağlamaktadır. Rahatsızlığın ya da sorunun doğru tanısının konulmasında ve uygun tedavi planlamasında oldukça yarar sağlar. Çene yapısının bütün olarak ele alınabildiği; alt ve üst bölgelerinin 3d ortamda incelenebilme ve ağız yapısını detaylı kademelere ayırmak için tomografi çekilmektedir. Yapılacak implant uygulamalarında da kemik yapısı hakkında bizlere bilgi vermekte ve üç boyutlu olarak inceleme imkanı sunmaktadır.

Çene bölgelerinde görülen kist ve tümörlerin her ayrıntısı görüntülenmekte ve detaylı inceleme sağlanmaktadır. Diş hekimliğinde kullanılan çene tomografileri normal tomografiden farklıdır. Küçük bir alanı taratan çene tomografisinde yayılan radyasyon çok az miktarda olmakta ve sağlığı bozacak bir etkisi bulunmamaktadır. Çekilen tomografisi ile en ince detayların bilgisine sahip olunmakta ve uygulanabilecek en uygun yöntem tercih edilebilmektedir.

3D çene ve diş tomografisi çene kemiğinin üç boyutlu olarak ele alınmasıyla uygulanacak tedaviyi çene kemiğinin kaldırıp kaldıramayacağı bilgisine sahip olabilmekteyiz. En çok uygulanan tedavilerden biri olan implant için çene genişliğinin ve çene kemiğinin sağlamlığı, kalınlığı gibi bilgilere sahip olunması gerekmektedir. Bu bilgilerin elde edilmesi gelişen teknoloji ile artık oldukça kolay olmaktadır.

Diş Tomografisi Nedir?

Diş tomografileri ile yüz, çene ve ağız bölgelerinin özellikleri ve sorunları tespit edilmekte ve en uygun tedavinin uygulanması sağlanabilmektedir. Tüm dişlerin sıralaması ve dizilimi de bu tomografiler sayesinde en ince detayı dahi dikkatlice incelenebilmektedir. Küçük boyutlardaki sorunları iki kat daha büyütülmesini sağlamaktadır. Böylelikle sorunun tespiti ile tanı en doğru şekilde koyulabilmektedir. Çene kırıklığının olduğu yerin tespitinde de oldukça faydası vardır.

Diş Tomografisi Ne İçin Çekilir?

3D çene ve diş tomografisi ile aynı zamanda dişlerde ve çene kemiğinde oluşan enfeksiyonların doğru tespit edilmesinde yardımcı olmaktadır. Çenede ve dişlerde yaşanan ağrıların kaynağını bulmada olukça faydası olur. Kanal tedavisi uygulanması gerekli hallerde tıkalı kanalların tespitinde hekimlere oldukça yardımcı olmaktadır. Bunu gibi birçok sorunun ve rahatsızlığın kaynağını bulmada ve tespitinin yapılmasında oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image