Ortodonti - Dogaparkdis.com | Başakşehir Diş Doktoru - Başakşehir Diş Beyazlatma Tedavisi
 

Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti uygulamaları, genellikle çarpık diş ve uyumsuz çene gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Dişlerin düz seviyede dizilimini sağlamak ve çarpışan dişleri bir düzende sıralamak amacıyla geliştirilen bir daldır. Çarpık dişlerin diş etlerini aşındırmasını ve kanamalar meydana getirmesini de engellemektedir. Tedavi uygulanmadan önce diş yapısını ve diş sorunlarını tespiti oldukça önemlidir. Çene yapısıyla ilgili çoğu sorunlar aileden geçmekte ve kalıtsal olmaktadır.

Ortodonti tedavilerinin çoğu uygulanırken kişilerin yaşı, ön planda tutularak başlanılır. Gelişme çağında ki kişilerde, alt veya üst çene geride ise ortodonti yöntemleriyle tedavi edilmektedir.

Bazı fonksiyonları yanlış uygulanmasıyla çene yapısı, v şeklinde olmaktadır. Bu fonksiyonlara örnek olarak burundan nefes almak yerine ağızdan solunum yapılması verilebilmektedir. Bunun dışında bebekken yapılan yanlış uygulamalar ile çene yapısı bozulabilir. Bu uygulamalara örnek olarak bebeklerde emzik kullanımı, tırnak yeme, çok fazla biberon kullanımıyla çene yapısı bozulabilmektedir. Ayrıca üst çene darsa aparey kullanımıyla tedavi edilebilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Neleri Kapsar?

Ortodonti tedavisi, çene uyumsuzlarında çoğunlukla kullanılmaktadır. Çene yapısı büyük olup da dişler çene yapısına göre küçük kalıyorsa diş aralarında aralıklar oluşabilir. Ayrıca dil uzunluğunun normalden uzun olması diş aralarının açılmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi sorunların tedavisi bir tek ortodonti ile sağlanır.

Bunun tam tersini düşünecek olursak çene yapısının küçük; dişlerin büyük olmasıyla dişler çene dışında büyüme gösterir ve diş yapısında çarpıklıklar meydana gelmektedir. Bilindiği üzere süt dişleri belli bir zamana gelince düşmektedir. Düşmesi gereken zamanın öncesinde süt dişinin düşmesiyle süt dişinin boşluğunu diğer dişler doldurmakta ve dişlerde kayma meydana gelebilmektedir. Ayrıca bazı dişler, çıkacak yer bulamaz ve damak altında gömülü kalıp büyümeye devam edilmektedir.

Ortodonti Sorunları Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti tedavisi her yaş grubuna uygulanabilir. Tedavi süresi ve tedavi planlaması diş ve çene yapısına göre ayrıca yaş ortalamasına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kliniğimiz bu tedaviyi uygularken bir yandan da estetik görünümü de sağlayıcı işlemlerde bulunmaktadır. Böylelikle hem diş ve çene rahatsızlıkları giderilmekte hem de estetik diş görünümü oluşturulmaktadır.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image