Spor Diş Hekimliği

Spor Diş Hekimliği

Sporcular, yaptıkları spora bağlı olarak hayatları boyunca pek çok kez darbeye maruz kalabilirler. İşte bu spor ve egzersizle ilişkili diş yaralanmaları, ağız hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen alan spor diş hekimliği dalıdır.

Sporcuların maruz kaldıkları darbelerin şiddeti az ise vücutta ısı artışı ve yumuşak dokularda yaralanmalara sebep olur. Sporcuların yaşamış oldukları şiddetli travmaların çoğunda da çene ve yüz bölgesi yaralanmaları bulunmaktadır. Çene ve yüze isabet eden darbeler ise kemik ve dişlerde yer değişiklikleri ve kırılmalara neden olabilir.

Spor kazalarında yüz ve çene bölgesindeki yaralanmaların en çok görüleni, dental yaralanmalardır diyebiliriz. Genellikle yakın dövüş sporları, sopa kullanılarak yapılan sporlar, futbol, basketbol, kayak ve raket kullanılan spor dallarında bu tip yaralanmalar görülür. Bu gibi durumlarda spor diş hekimliği karşılaşılan sağlık sorunlarına çözümler geliştirir.

Yüz bölgesinde oluşan kaza ve yaralanmalarda çene kemiklerinde ve dişlerde kırılma oldukça sık görülür. Yaralanma sonucunda en çok üst çeneve genellikle üst kesici dişler zarar görür.Bununla birlikte yüz kemiklerinde kırıklar görülebileceği gibi, kafa içi basıncında artmalara da rastlanır. Ciddi boyun ve beyin yaralanmaları da yine spor yaralanmalarının başında gelir.

Sporcu Yaralanmaları

İzlediğimiz bir boks müsabakasında ya da bir American football maçında sporculara dişlerine geçirmeleri için verilen, koruma aparatları hepimiz görmüşüzdür. Spor aktivitelerinde oluşan bu türlü kazaları engellemek ve kişileri yaralanmalardan korumak için üretilen apareylere ‘ağız koruyucusu veya koruyucu dişlik’ denir. Sporcular bu dişlikleri ağızlarında tutarak gelen darbelere karşı dişlerini, dil, dudak, yanak ve çenelerini korumuş olurlar. Sporcuların kullandığı bu ağız koruyucusunun başka bir en önemli özelliği de alt ve üst dişler arasında bir aralık oluşturarak olası beyin sarsıntısını, yaralanma ve olası ölümü engellemesidir.

Spor Diş Hekimliği Kapsamı

Oluşabilecek maksillofasiyal (diş hekimliği mezuniyetleri sonrası için bir ayrı ihtisas alanıdır, fonksiyonel ya da estetik biçimde baş, yüz ve ağızın, dişler, dişetleri ve boyunla alakalı hastalıkların onarımını yapmakta olan bilimdir) yaralanmalardan korunma yöntemleri için spor diş hekimliği çalışmaları devam etmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki spor diş hekimliği bünyesinde yaralanma ya da travmaların tedavisini yapmak kadar olabilecek durumların önüne geçmek de bir o kadar önemlidir.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image