Inley ve Onley Diş Restorasyonları - Dogaparkdis.com | Başakşehir Diş Doktoru - Başakşehir Diş Beyazlatma Tedavisi
 

Inley ve Onley Diş Restorasyonları

Inley ve Onley Diş Restorasyonları

Inley ve onley diş restorasyonları dolgu gerektirmeyen ve diş yapısı kaplama gerektirmeyecek kadar zarar ve hasar görmemiş dişlere uygulanan estetik diş uygulamalarından biridir. İnley ve onley diş restorasyonları aralarında ki fark kapsama alanlarıyla ilgilidir. İnley diş restorasyonları diş dolgularına benzemektedir ve çiğneme alanlarının yüzeyine uygulanmaktadır. Onley diş restorasyonları ise daha kapsamlı yüzeylere uygulanabilmektedirler. Inley ve onleyler sağlam ve beyaz madde olan seramikten yapılmaktadırlar. Çoğunlukla çürüğü ilerlemiş ve kanal tedavisi görmüş dişler temizliğin ardında kalan yetersiz sağlam diş yüzeyinde uygulanmaktadır.

Dişlerde madde kaybını önlemek için geliştirilmiş diş kaplama yöntemidir. Onleyler daha fazla hasar görmüş dişlerin kaplaması için tercih edilen yöntemlerdendir. Bu yöntemler için kullanılan malzemeler çiğnemeye oldukça elverişliliği sağlamlığıyla bilinen maddelerden oluşturulmaktadır. Bazen diş çürümeleri dişin bir kısmında oluşmakta ve yayılmamış durumdadır. Temizlenmiş diş çürüğünün bulunduğu diş, eskisi gibi sağlam olmamakta ve zayıf düşmektedir. Inley ve onley diş restorasyonları ile bu zayıf düşmüş diş kaplaması yapılmakta ve diş sağlamlaştırılmaktadır.

Diş zayıflığının oluştuğu alanın büyüklüğüne ve yerine göre iki yöntemden birinin tercihi yapılmaktadır. Bu yöntemlerle kapatılan boşluklar diğer dişlere tam temas etmekte ve uyum sağlamaktadır. Hem yapısal hem renk olarak uyum sağlayan bu dolgu kaplamaları uygulananların memnuniyetle kullandıkları bir yöntemdir.

Diş Restorasyonları Dolgu Tedavisi

Diş restorasyonları dolgu kaplamaları olarak bilinir. Inley ve onley diş restorasyonları uygulandıkları diş aralıklarını kaplamakla birlikte destek ve sağlamlıkta sağlar. Dişteki hasarın büyüklüğü ve kurtarılabilme durumuna göre uygulanmasının kararı verilmektedir. Diş üzerindeki hasarın yaygınlaşma alanına göre de iki yöntem arasında tercih yapılmaktadır. Hasarın kapsama alanına göre belirlenen bu yöntemlerle diğer dişlerin yapısına en uygun diş kaplamaları yapılmaktadır.

Diş Restorasyonları Uygulamaları

Diş restorasyonları olan inley ve onleyler, diş kurtarma ve diş kaybının giderilmesi amaçlanan yöntemlerdendir. Bilindiği üzere diş sağlığını sağlamak ve dişlerinizi kurtarmak için tedavi ve temizleme yöntemlerinin tercihi oldukça önemlidir. Kliniğimiz dişlerin yapısına en uygun tedavi yöntemini hekimlerimizle belirlemekte ve size en güzel gülümsemeyi sağlayacak temizleme ve kaplama işlemlerini yapmaktadır.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image