Flour Uygulaması

Flour Uygulaması

Flour, dişlerin yapısını güçlendirerek dişlerin çürümesini önleyen bir elementtir. İçtiğimiz suda, havada, et, balık, yumurta ve çay gibi gıdalarda bulunan bir element olmakla birlikte dişin çürüğe karşı direncini arttırır. Bu element diş macunlarının içinde de eser miktarda bulunarak, macunların koruyuculuğuna katkı sağlar. Flour uygulaması ise çocuklarda, ergenlerde ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesi, yavaşlatılması ya da tamamen durdurulmasını amaçlar. Bu amaçla dişlerin yüzeyine vernik, jel, solüsyon gibi ajanlar ile uygulanması işlemidir.

Diş minesi, dişi kaplayan bir yapıdadır. Diş minelerinin ilk çıkmaya başladığı zamanlarda tam olgunlaşmadığı için yeni çıkan dişler çürüğe karşı çok daha zayıf ve çürük oluşumuna daha yatkın olurlar. İşte flour bu diş minesini kuvvetlenmesine yardımcıdır. Dişleri asit ataklarına karşı korur. Yeni diş çürüklerinin oluşmasıyla da mücadele verir. Çocuklar için kullanabilecekleri flour tabletleri de mevcuttur. Fakat günümüzde flour uygulaması, flourun sistemli bir şekilde ağız yoluyla alınması yerine lokal olarak bir diş hekimi kontrolünde alınmasını daha uygun görür. Profesyonel yüzeysel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilir. Buaslında koruyucu bir yöntemdir. Diş hekiminiz tarafından flor jeli şeklinde 3-6-12 ay aralıklarla muayenehane ortamında ve tüm dişlerin tüm yüzeylerine uygulanır.

Flour Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş hekimi, flor tedavisini birkaç farklı şekilde uygulayabilir. Florun seyrelmemesi için dişler kurutulur. Daha sonra diş yüzeyine jel, köpük ya da vernik şeklinde uygulanır. Flor dişlerin üzerine direkt olarak fırçayla uygulanabilir. Ya da bir kaşık yardımıyla 1 ile 4 dakika arasında da uygulanabilir.

Flour Uygulaması Ne Zaman, Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Çocuklarda dişlerin gelişme döneminde uygulanır. Flour jel uygulaması çocuğunuzun bulunduğu çürük risk grubuna göre 4 ile 6 ay etkili olabilir. Bu sürelerin sonunda tekrarlanması gerekir. Ancak bu uygulamaların sıklığına ve hangi tür uygulamanın seçileceğine diş hekiminiz çocuğunuza hazırlayacağı özel bir program ile karar vermelidir. Bunun uzun süre kullanılması tavsiye edilmez, zamanla yan etkiler çıkabilir. Tüm bunlara ek olarak flor içeren gargaralar da flor eklentisi yapacaktır. Kliniğimizde uzman doktor eşliğinde siz de flour uygulaması yapabilirsiniz.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image