Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi) - Dogaparkdis.com | Başakşehir Diş Doktoru - Başakşehir Diş Beyazlatma Tedavisi
 

Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi)

Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi )

Çene yapısının bütününde oluşan bozuklukların giderilmesi için ortognatik cerrahi (çene ameliyatı, çene cerrahisi) uygulanmaktadır. Plastik cerrahı ile birlikte oluşturulan ortognatik cerrahi ameliyatlarında uzman hekimlerin desteğini almak çok önemlidir. Ameliyatların çoğu genel anestezi ile yapılır. Yapılan ameliyatlar ise yüzde iz oluşumuna izin vermez ve dışarıdan ameliyat belli olmaz. Ortognatik cerrahide yapılan uygulamalar en son başvurulan ve başka tedavi alternatifi olmayan durumlarda yapılan tedavi uygulamalarıdır.

Bilindiği gibi çene kısmı, eklem bölgesi olmakta ve beslenme, konuşma gibi gündelik hayatta en çok kullandığımız yerlerin bulunduğu bölgedir. Çene bozuklukları değerlendirilirken baş, yüz, alt çene ve üst çene beraber ele alınır. Çene ameliyatları çoğunlukla doğuştan gelen kalıtsal çene bozuklukları ve çene, yüz, diş uyumsuzluğundan dolayı uygulanan ve çenenin işlevlerini yerine getirmesi için geliştirilen ameliyatlardır. Çoğu hasta estetik bozukluğundan dolayı da başvurabilmektedir. Daha çok ısırma ve çiğneme durumlarında sıkıntı yaşar hasta.

Çene Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Ortognatik cerrahi (çene ameliyatı, çene cerrahisi) erken teşhisi sağlayıp tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Bu kapsamda yapılan her ameliyatın erişkin yaş grubuna yapılması gerekmektedir. Çene yapısının tam gelişmesi ve yüz gelişiminin oluşması için ergin yaş beklenilmelidir.

Bu ameliyatlar, dişler için söz konusuysa dişlerin gelişimi 12 yaşına kadar gelişimini tamamlandığı için bu yaş ameliyat yapılmasına uygun bir yaş grubudur. Çene ameliyatı söz konusu ise bu kemik gelişimini tamamlama yaşı olan 18 yaş ameliyat için uygun olmaktadır. Aşırı bir çene gelişim eksikliği varsa hekimlerin gerekli gördüğü takdirde çok tercih edilmese de ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ayrıca çene eklemlerine acil müdahale edilmesi gereken durumlarda ise yaş aranmaksızın hekim kararı ile tedavi başlanılıp ameliyat edilebilmektedir.

Hangi Durumlarda Ortognatik Cerrahi Uygulanır?

Ortognatik cerrahi (çene ameliyatı, çene cerrahisi) genellikle son aşama olmakta; ciddi eklem ve kemik rahatsızlıklarında başvurulan bir cerrahi alanıdır. Ani darbeler sonucunda çene eklem ve kemiklerinde ciddi hasarlar oluşabilmektedir. Böylelikle hemen tedavi uygulanıp iyileşme beklenilmektedir.

Kliniğimiz tam donanımlı oluşu ve tecrübeli uzmanlarıyla zorlu tedavi süreçlerinizde yanınızda yer alır.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image