Ağrılı Çene Eklemi Tedavisi - Dogaparkdis.com | Başakşehir Diş Doktoru - Başakşehir Diş Beyazlatma Tedavisi
 

Ağrılı Çene Eklemi Tedavisi

Ağrılı Çene Eklemi Tedavisi

Çene bölgesinde sorun oluşumu günlük hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir. Konuşma, çiğneme, yemek yeme gibi birçok işlem çene eklemi dediğimiz kısımda gerçekleşir. Ağrılı çene eklemi tedavisi gecikmeksizin uygulanması gereken tedavi yöntemlerindendir. Çene eklemi çenenin alt kısmı ile şakak kemiğinin oluşumunu sağlayan eklemdir. Çene bölgesinde birçok sorun ve rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bunlara örnek olarak:

  • Ani hareketler sonucu oluşan çene kitlenmeleri yaşanabilmektedir.
  • Sert darbeler sonucunda yaşanan çene kırıklıkları oluşabilmektedir.
  • Genetik olan doğuştan gelen eksik eklem yapıları da yaşanan çene sorunlarındandır.
  • Çene tümörü gibi ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.
  • Çiğneme sorunları ve yemek yeme zorluğu bu rahatsızlıklar arasındadır.
  • Çene ekleminde ve çenede oluşan hastalıklar ağrılı çene eklemi rahatsızlığına neden olabilir.

Baş bölgesi, çene kısımlarında yaşanılan ağrılar ve boyun ağrıları çene eklemindeki rahatsızlığın habercisi olmaktadır. Çene eklemlerinde rahatsızların çoğunluğu ani darbeler sonucunda yaşanmaktadır. Ağrılı çene eklemi tedavisi uygulanırken ağız uzun süre açık kalmaktadır. Bu sebeple tedavi edilecek bölge için anestezi uygulanmaktadır.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Nedir?

Çene rahatsızlıkların çoğu çene dışına çıkmakta ve diş yapısını dahi etkilemektedir. Dişlerde gıcırdatma ve çarpıklık oluşturabilmektedir. Çene eklemine yaşanan sorunlar için çene yapısı ve sorunu iyice belirlenmeli ve geniş incelemelerde bulunulmaktadır. Çene kas ve yapısına göre ağız ve diş ölçüleri alınıp bunların uyumlarına bakılıp karar verilmektedir.

Gerekli durumlarda doğru tanının konulması içim mr gibi görüntüleme sistemi kullanılabilir. Bu tedavilerin amacı hastaya ağrısız çene eklemi yapısını oluşturmaktır. Sorunların ve rahatsızlıkların derecesine ağız ve çene yapısına göre teşhis koyulup hekimler tarafından en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Tedavi sonrasında da diyet yapılmalı; çene yapısını zorlayacak yiyeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Ağrılı çene eklemi tedavisi beslenme şeklini değiştirmekte hatta beslenmeyi engelleyebilmektedir. Bu nedenle erken tedavisi oldukça önemlidir.

Çene Eklemi Rahatsızlığının Nedenleri?

Çene eklemlerinde oluşan rahatsızlıkların birçok nedeni olmaktadır. Dişleri kasma ve gıcırdatma, çiğneme işlemini sürekli aynı yerde yapmak, diş eksikliğinde doğan çarpık diş oluşumu, çene bölgesinde yaşanan ani travmalar ve darbeler, duruş bozuklukları, doğumsal kalıtsal çene yapılarında ki bozukluklar ve tırnak yeme gibi alışkanlıklar çene yapısını bozan ve rahatsızlıkların oluşmasına sebep olan nedenler arasındadır. Bu tarz durumlarda kliniğimize başvurarak hızlı bir şekilde tedavi sürecine girebilirsiniz.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image