Takıp Çıkarmalı Damaklık (Apareyler)

Takıp Çıkarmalı Damaklık (Apereyler)

Günümüzde diş ve çene sorunlarının çözümü için birçok alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Kişilerin kendi başlarına kullanabilecekleri takıp çıkarmalı damaklık da bunlardan birisidir. Takıp çıkarmalı damaklık, diş yamukları ve çene darlığının giderilmesi için kullanılmaktadır. Genellikle belli aralıklar için kullanılan damaklıklar, bir süre sonra kişilerin kolaylıkla kendilerinin takıp çıkarabilecekleri bir aparattır. Ayrıca bu damaklıklar kişinin çene yapısına göre tasarlanmaktadır.

  • Taktığınız damaklıkla gün boyu bütün aktivitelerde bulunabilirsiniz.
  • Her öğün sonrasında dişlerle birlikte takıp çıkarmalı damaklıklarında fırçalanması gerekmektedir.
  • Kliniğimiz tarafından sizlere damaklığınızın muhafazası için verdiğimiz hijyenik kaplarda, çıkarıldığında rahatlıkla muhafaza edilebilir.
  • Ortodontik tedaviler her yaşta müdahaleyi gerektirmez. Her yaş grubuna hekimlerin uyguladığı farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Takıp çıkarmalı damaklık küçük yaş grubunda ortodontik tedavi uygulanmaksızın sorunun giderimi için üretilen aparatlardır. Böylelikle küçük müdahalelerle çözümlenecek sorunlar tedavi edilmekte sonrasında ciddi rahatsızlıklara dönüşmesi engellenmektedir.

Küçük yaş gruplarında süt dişleri erkenden düşebilmektedir. Diğer dişler süt dişleri boşluğuna kayabilir ve dişlerde çarpıklık meydana gelebilmektedir. Bu çarpıklığın giderilmesi için geliştirilmiş yöntemlerden biri de takıp çıkarmalı damaklıktır.

Damaklık Neden Kullanılır?

İnsanların çene yapısı kalıtsal olmaktadır. Bazı çene yapıları olması gerektiğinden dar olmakta ve tüm dişlerin sığması mümkün olmamaktadır. Bu çene yapılarına önceden müdahale de bulunmak sonrasında uygulanacak tedavileri kolaylaştırmaktadır.

Takıp çıkarmalı damaklık ile çene yapısında genişlik oluşturulabilmekte rahat diş tedavileri de uygulanabilmektedir. Çapraz dişler, diğer dişlerin kırılmasına ve zarar görmesine de neden olmaktadır. Damaklık ile çarpık diş kısımlarına takılmasıyla kırık oluşumu engellenmektedir. Bebeklik dönemindeki bazı alışkanlıklar diş yapısını bozabilmektedir. Bebeklerin parmak emmesi damaklara basınç uygulamakta ve dişlerin öne fırlamasına sebep olmaktadır.

Damaklık Ne Kadar Süre Kullanılır?

Takıp çıkarmalı damaklık düzenli kullanımıyla 6 veya 8 ayda diş ve çene yapısında düzelme görülebilir. Bu süreler ve düzelme gidişatı, hekim tarafından takip edilmeli ve kullanım süresi belirlenmelidir. Apareylerin çıkarılması temizlik ve yemek yeme için olmalıdır. Bunun dışında apereylerin kullanımı sürekli olmalıdır. Temizliği ise su ve fırça ile yapılabilmektedir.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image