Özel Tedaviler

Özel Tedaviler

Diş hekimliğinde, klinikte yapılan özel tedaviler başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • İmplant
  • Ortodonti ( diş teli)
  • Periodontoloji (diş eti)
  • Çene Cerrahisi
  • Dijital Diş Hekimliği
  • Gülüş Tasarımı
  • Lamine
  • Estetik Diş Hekimliği
  • Zirkonyum
  • 3 D Tomografi

İmplant

Diş tedavileri denince akla gelen ilk uygulamalardan biri olan implant tedavisi, titanyumdan yapılmış vidaların çene kemiğinin içine, eksik dişlerin yerine yerleştirilmesidir. Çeneye sabitlenen bu vidalar diş kökü vazifesini görürler. Yerleştirilen vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. Günümüzde artık diş kaybına uğrayan pek çok hastaya uygulanan bu yöntem yüksek hasta memnuniyeti sağlamaktadır. Bu özel tedavi uygulanacak kişinin çene yapısı tam gelişmiş olmalıdır. Bu nedenle implantta yaş sınırı olarak 18 yaş gösterilir.

Ortodontik Tedavi (Diş Teli)

Diş çapraşıklıklarının düzeltmesi, alt ve üst çene ile uğraşan bir diş hekimliği branşıdır. Kötü konumlanmış dişler insanlarda görüntü olarak rahatsızlık yaratabileceği gibi temizlenmesi de zordur. Çapraşık dişler iyi temizlenemediğinde dişeti hastalıklarına yakalanma riski ve diş çürüğüne bağlı olarak dişlerin erken kaybedilmesi riski doğar. Yaşanan probleme göre; baret takılarak, özel sabit uygulamalarla, sabit yer tutucular kullanılarak, hareketli yer tutucular kullanılarak, çene genişletici ya da hareketli pekiştiricilerle tedavisi yapılabilir.

Periodontoloji (Diş Eti)

Ağızdaki bakteriler diş çürüklerine neden olacağı gibi diş etinde iltihaba da neden olabilirler. Diş etinde kızarma ya da kanamaya sebep olan bu iltihap zamanla dişleri çevreleyen kemikte erimeye de dönüşebilir. Diş eti çekilmesine bağlı olarak dişlerde meydana gelen hassasiyet ve sallanma kişiye günlük hayatında rahatsızlık verir.

Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız içerisinde bulunan yumuşak dokuların tümü (dil, yanak, dudak, tükürük bezleri vs), diş rahatsızlıklarının, çene ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığının ve buna bağlı hastalıkların teşhisi ve cerrahi tedavileridir.

Dijital Diş Hekimliği

CAD-CAM teknolojisinde; dişlerin ölçüsü bir kamera yardımı ile fotoğraflanarak (dijital) alınır. 10 mikron (1 mm’nin yüzde biri) hassasiyetindeki bu ölçü üzerine bilgisayar ortamında tasarım yapılır.

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği alanında yapılan porselen laminalar, zirkonyum kronlar, kompozit laminate & bonding ve beyazlatma (bleaching) gibi işlemlerdir.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image