Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği, 0-15 yaş arasında bulunan çocuklarımızın diş sağlığı, diş tedavisi ve dişlerinin korunması için çalışmalar yürütülen bir diş hekimliği bilim dalıdır. Bu bölüm diğer bir adıyla, pedodontidir.Tıp dalında, diş hekimliği bölümünde bulunan, çocukların gelişim gösterdikleri yaşlarda ağız ve diş sağlığı ve tedavisinin yapılması ile ilgili çalışmayı yapan diş doktorlarına ise Pedodontist denir.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Çocukların yetişkinlere kıyasla ağız yapıları çok daha farklıdır. Çocuklarda bulunan bu farklı dinamikler dolayısıyla, sadece çocuklar ve onların diş sağlığı ile ilgilenen ayrı bir diş hekimliği branşı olması çok önemlidir. Bu yüzden pedodontistler, aldıkları eğitim neticesinde, kendilerini sadece çocuk ağız ve diş sağlığına adamış diş hekimleri olarak görev yaparlar.

Pedodontistler, standart diş hekimliği eğitimine ek olarak mezuniyet sonrası en az 4 yıl boyunca çocuk psikolojisi ile ilgili de eğitim alırlar. Çocukların büyüme ve gelişimi üzerine aldıkları eğitimle hizmetlerine devam ederler.Çocuk diş hekiminin görevleri kapsamında diş çürüğü tedavisi, diş çekimi, dişlerde meydana gelen kırıklar yer alır. Ayrıca diş yüzeyi temizliği, ağız ve diş sağlığı eğitimi, dişe yapılan florid uygulamaları, diş yüzeyinin çürük koruyucu malzemelerle örtülmesi (fissür diş aşısı), yer tutucu uygulamaları ve daha birçok tedavi çocuk diş hekiminin görev alanıdır. Fakat çocuk diş hekimliği öncelikli amacı, çocukların çürüksüz dişleri olmasına yardım etmektir.

Sağlıklı çocuklarla birlikte özel bakım gereksinimi olan sistemik hastalığa sahip çocuklarla da ilgilenir diş doktorları. Fiziksel veya zihinsel engelli bireyler de çocuk diş hekimliği muayene kapsamında, tedavi ve takip hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Çocuk Diş Hekimliğinin Çalışma Kapsamı

0-15 yaş arasındaki bireylerin süt ve daimi dişlerinin gelişimi, bakımı ve tedavisi çocuk diş hekimliğinin ana çalışma alanıdır. Diğer çocuk diş hekimliği hizmetleri;

-Diş çürüklerini önleyici işlemler,

-Çürük dişlerin tedavileri,

-Çürük süt dişlerin tedavi ve restorasyonları,

-Artık tedavi edilemeyecek durumdaki dişler için diş çekimi,

– Diş dizisinin düzgün bir şekilde oluşmasının sağlanması,

-Diş sürmesi ve dişlenmenin takibi,

-Önceliği koruyucu ve önleyici olan ortodontik tedaviler,

-Çocukluk döneminde görülen diş eti hastalıklarının tanımlanması ve tedavisi gibi uygulamalar yer almaktadır.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image