Diş Eti Çekilmesi

Ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi gibi etkenlerden dolayı, diş eti dokusunda rahatsızlıklar baş gösterir. Bu rahatsızlıklardan biri olan diş eti çekilmesi, diş eti dokusunun diş ya da diş kökünden geri çekilmesiyle ortaya çıkmaktadır. İnsanlar yaş aldıkça diş eti dokusunun çekilmesi ihtimali artmaktadır. Genç bireylerde, genetik ve çevresel etkenlere bağlı olarak bu rahatsızlık görülebilir. Diş eti dokusunun çekilmesi tedavi edilmezse, dişleri destekleyen dokular ve kemikler zarar görebilir. Bunun sonucunda diş kaybı gerçekleşebilir.

Diş Eti Çekilmesini Nasıl Teşhis Ediyoruz?

Uzman kadromuz bireyde, diş eti çekilmesi (periodontitis) olup olmadığını anlamak için ilk önce muayene gerçekleştirir. Bu muayene sürecinde bireyin tıbbı geçmişi gözden geçirilir. Diş hekimimiz, hastanın ağzını ve kolay kanamayı kontrol ederek, plak ve tartar oluşumu seviyesini kontrol eder.
Hekimimiz ağzın çeşitli yerlerinde dişler ile diş etleri arasındaki oluğun, cep derinliğini ölçmek isteyecektir. Bunun için dişin yanına diş probu yerleştirilerek ölçüm yapacaktır. Ölçümlerde derin cep derinliği gözlenen kısımlara rastlanırsa, kemik kaybını kontrol etmek için diş röntgeni çekilecektir.
Bu süreçlerden sonra diş hekimimiz hastalığın ciddiyetine, risk faktörlerine, tedavinin karmaşıklığına ve başvuran bireyin sağlığına bağlı olarak diş eti dokusunun çekilmesini derecelendirecektir.

Diş Eti Çekilmesini Nasıl Tedavi Ediyoruz?

Diş hekimimiz hafif diş eti çekilmesini tedavi ederken etkilenen bölgeyi derinlemesine temizleyecektir. Bu temizlik sürecinde uzman diş hekimimiz, diş eti hizasının altındaki dişlerde ve kök yüzeylerinde meydana gelen tartar ve plakları dikkatli çıkaracaktır. Açıkta kalan kök alanını bakterilerin tutunmasını zorlaştırmak için düzgünleştirecektir. Hekimimiz gerekli görürse, kalan zararlı bakterilerden hastayı kurtarmak için antibiyotik yazabilir.
Hastanın diş eti dokusunun çekilmesi, fazla kemik kaybı ve çok derin cepler oluşumuna sebep olmuş olabilir. Böyle bir durumda derinlemesine temizlik tedavi olarak yeterli olmayacaktır. Uzman kadromuz diş eti dokusunun çekilmesine neden olan böyle bir hasarı gidermek için diş eti ameliyatı yapabilir.
Diş eti dokusunun çekilmesini azaltmak veya önlemek için bize başvurabilirsiniz. Uzman kadromuz ve ileri teknoloji ekipmanımız ile sizlere en iyi hizmeti vereceğimizden emin olabilirsiniz. Diş eti çekilmesi rahatsızlığından korunmak için düzenli diş taşı temizliği yapmanızı, dişlerinizde biriken plağın temizlenmesini tavsiye ederiz.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image