Çene Kemiği Tozları

Çene Kemiği Tozları

Diş hekimliği alanı sürekli gelişme gösteren bir sağlık alanıdır. Yenilikçi tedavi yöntemlerinden biri olan çene kemiği tozları, implant tedavisine uygun olmayan çene yapıları için kullanılmaktadır. Her geçen gün yenilenen teçhizatlar ile sizlere en kaliteli sağlık hizmetini kliniğimizde sağlamaktayız.

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan ve diş işlevlerini kazandıran implant uygulamaları her yaş grubunda sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla beraber çene yapısının implant uygulamasını kaldırabilir vaziyette olması gerekir.

Her çene yapısı implant uygulamasını kaldırabilir nitelikte olmayabilir. Çene kemiğinde ki eksiklik ve zayıflık neticesinde implant uygulanabilir duruma getirilmesi gerekir. Bu sebeple çene kemiği tozları geliştirilerek hem implant hem de diş eti problemlerin de kullanılabilmektedir. Çoğu zaman çene kemiğinde erimeler yaşanabilmektedir. Çene kemiğinde dişleri saran alveol kemiğinin asli görevi çiğneme ve öğütme işlevidir. Zamanla ağız içinde oluşan bakteriler ve diş çekilmesinden kaynaklı diş eksikliği ile bu çene kemiği işlevini yitirip tembelleşmekte ve erime göstermektedir.

Çene Kemiği Tozları Neden Yapılır?

Çene kemiği tozları ile bu eriyen ve bir daha yerine ve eski haline gelmeyen çene kemiği için kullanılmakta ve tedaviye hazır hale getirilmektedir. Bu eriyen kemik üzerine yerleştirilen protezler zamanla bollaşmakta ve kendini atmaktadır. Bu sebeple implant ve diş protezi uygulaması için mutlaka çene kemiğinin sağlam ve elverişli olması gerekmektedir. Sağlam olmayan çene kemiği üzerine uygulanan protezden verim alamazsınız.

Hekimler tarafından tespit edilen zayıf çene kemiği yapısını yapay çene tozlarıyla kuvvetlendirmekte ve diş tedavisine o şekilde başlanmaktadır. Sığır ve at kaynaklı elde edilen çene kemiği tozları hayvanların belli bölgedeki yerlerinden elde edilen kemiklerden üretilmektedir. Daha sonra bu kemikler, toz ve tabaka haline getirilmektedir.

Kemik Tozu Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant yerleştirilmesine yeterli olmayan alanlara hekim tarafından bu tozlar enjekte edilmektedir. Ayrıca diş çekimi gerçekleşen tabakaya da gerekli gördüğünde kemik tozlarında uygulaması yapılabilmektedir. Aynı şeklide diş iltihaplanması sonucunda diş etlerinde yaşanan sorunlar için çene kemiği tozları kullanılabilmektedir. Daha önce uygulanmış implantların zayıflaması veya etkisini kaybetmesi ile implant köklerine de çene kemiği tozları kullanılabilmektedir.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image