Diş Eti Tedavileri (Periodontoloji) - Dogaparkdis.com | Başakşehir Diş Doktoru - Başakşehir Diş Beyazlatma Tedavisi
 

Diş Eti Tedavileri (Periodontoloji)

Diş Eti Tedavileri (Periodontoloji)

Çene kemiğini ve dişleri çevreleyerek, dişlerin çene kemiğinin içinde tutunmasına yarayan dokunun tedavileri, diş eti tedavileri (periodontoloji) olarak tanımlanmaktadır. Periodontoloji, diş etinde meydana gelen hastalıkları belirlemeyle, diş eti rahatsızlıklarının tedavisi ve tedavi sonrası kısmıyla ilgilenir. Bu konuda uzmanlığını almış hekimlere de periodontist denilmektedir.

Periodontoloji Neyle İlgilenir?

Dişlerimizi çevreleyen dokular ağız sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu dokular hem sert hem de yumuşak bir yapıdadır. Diş eti hastalıkları her zaman belirti vermediği için hemen fark edilmeyebilir.

Diş eti hastalıkları tehlikeli durumlara yol açabilir. Bazı diş eti rahatsızlıkları ciddi enfeksiyonlara neden olabilir ya da diş kaybı yaşanabilir. Diş eti iltihabı çene kemiklerinin erimesine yol açabilir. Böyle durumları önlemek için diş eti rahatsızlıklarının kontrolü ve erken teşhis oldukça önemlidir.

Diş eti tedavileri (periodontoloji) alanında diş eti rahatsızlıkları tespit edilir. Uygun tedavi yöntemi seçilir ve uygulanır. Daha sonra ağız sağlığının tedavi aşaması bittiğinde de korunması için çalışılır. Kliniğimizde alanında yetkin bir periodontistle birlikte diş eti tedavisi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

Hastalarımız diş eti tedavileri (periodontoloji) alanında uzmanlarımıza başvurmadan önce en çok diş eti kanaması şikayetiyle kliniğimize gelmektedir. Bunun dışında en sık rastladığımız belirtiler diş etinde meydana gelen şişmeler ve kızarmalardır.

Diş etinde çekilmeler ve hassasiyet, diş etinde parlak yüzey, kaşınma, dişlerden kolay bir şekilde ayrılan diş etleri, akıntı, ağızda kötü bir koku ve tat hissi ve dişlerde sallanmalar da diş eti hastalıklarının göstergeleri arasındadır.

Diş Eti Hastalıklarını Nasıl Tedavi Ediyoruz?

Diş eti hastalıklarının erken teşhisi daha büyük sağlık sorunları yaşanmaması açısından oldukça önemlidir. En sık kullandığımız erken tedavi yöntemleri arasında diş taşı temizliği ve plağın uzaklaştırılması vardır.

Bazı diş eti hastalıkları bu yöntemlerle müdahale edilemeyecek kadar ilerlemiş olabilir. Böyle durumlarda cerrahi periodontal tedavilere başvuruyoruz. Bu tedavilerde daha derin bir diş taşı temizliği yapılır ve düzgün bir kök yüzeyi amaçlanır. Cerrahi tedavi yöntemlerimiz arasında iltihap temizleme üzerine olan subgingival küretaj, diş eti kenarlarına biçim veren, büyümeleri engelleyen gingivektomi ve kemik erimesi gibi vakalarda başvurulan flep operasyonu vardır.

DOĞAPARK Dental © 2022

bt_bb_section_top_section_coverage_image