Glasfaser-Implementierung - Dogaparkdis.com | Başakşehir Diş Doktoru - Başakşehir Diş Beyazlatma Tedavisi
 

Glasfaser-Implementierung

Fiber Uygulaması

Fiber post, bir diş tedavisidir. Diş etrafında sağlam bir duvar kalmamışsa, aşırı madde kaybı oluştuysa, kök kanalın içine fiber çubukların yerleştirilmesiyle yapılan tedaviye fiber uygulaması denir. Bu uygulama, dişte geri dönüşümün mümkün olmadığı hasarlardan sonra kullanılır. Yine çene kemiğinin yetersiz kaldığı durumlarda, protez diş tedavilerinde, dolgunun eksik kalacağı çürük ya da madde kayıplı dişlerin tedavisinde bu uygulamaya başvurulur. Dişe kanal tedavisi yapıldıktan sonra devreye giren bir işlemdir. Diğer bir adıyla Post core, fiber post dental işlemi, hastaya ait diş hasarının boyutuna göre kullanılmaktadır. İşlem kliniğimizde alanında uzman olan hekimler tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır.

Fiber Post Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dişe, fiber uygulaması yapılmadan önce mutlaka dişin kanal tedavisinin yapılmış olması gerekir. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra diş duvarı kalktıysa ve diş köklerinde herhangi bir problem yoksa fiber uygulanır. Diş hekimi tarafından kanal ve pulpa odası (dişin canlılığını sağlayan sinirlerin bulunduğu bölüm ) şekillendirilir.

Şekillendirilen kanalın ölçüsü alınarak laboratuvarda metal post ve core yapılması için çalışmalar başlatılır. Yine diş hekimi tarafından ölçüsü alınıp şekillendirilen diş dokusuna, fiber çubuklarının eklenmesiyle işlem devam eder. Diş kökü kanalının içine yerleştirilen bu çubuklar yapıştırıcı bir malzeme ile beraber kullanıldıkları için sağlamlık konusunda da son derece güvenilirdirler.

Oluşturulan kanala ve fiber çubuklara sürülen yapıştırıcının fazla kısımları temizlendikten sonra ışınla sertleştirilir. Kökün dışında kalan fiber postun üzeri dolgu ile kaplanarak, küçültülür. İşlem sonrasında oluşan doğal görünümün nedeni ise seramik materyallerin kullanılıyor olmasıdır.

Fiber Post Uygulamasının Avantajları

Diş tedavileri için destekleyici olan fiber uygulaması hem hasta hem de hekim için oldukça avantajlıdır;

-Derin çürüklerin diş kökünü kaybetmeden tedavi edilmesini sağlar.

-Fiber çubuk yardımıyla dişin kökünden destek alınarak dişin direnci arttırılır.

-Olası diş kayıpları bu yöntem sayesinde önlenmiş olur.

-Dişlerde oluşanenfeksiyonu durdurur, hasarın ilerlemesini önler.

-Dişte oluşan enfeksiyonlarda, kök ucundaki dokuların korunmasını da sağlar.

-Dişe yapılan bu işlem sonrasında yeniden canlılık kazandırır.

-Hastaların dişsiz kalmasını önleyeceği için yaşam kalitesini artırır.